Ścieranie kurzu w biurach. Dlaczego to takie ważne?

Kurz i brud to podstawowe zanieczyszczenia, które wpływają negatywnie na estetykę wnętrz i zmuszają właścicieli lokalów do regularnego sprzątania. Ich obecność ma jednak wpływ nie tylko na sam wygląd przestrzeni, ale także na jej funkcjonalność. To szczególnie istotne z perspektywy biur, które powinny prezentować się profesjonalnie i umożliwiać swoim pracownikom komfortowe wykonywanie swoich obowiązków. Czym tak naprawdę jest kurz i dlaczego jego usuwanie jest takie istotne?

 

Z czego składa się kurz?

Niewidoczny gołym okiem pył, jakim jest kurz to drobiny złożone z wielu różnych elementów. Do wnętrza dostają się poprzez szczeliny w drzwiach i oknach, a także na podeszwach butów osób, które wchodzą do lokalu. W przestrzeni biurowej ryzyko nagromadzenia kurzu jest więc znacznie większe, niż w przypadku pomieszczeń o bardziej prywatnym charakterze. W skład tego typu zanieczyszczeń wchodzi przede wszystkim sproszkowana ziemia i piasek, a także włókna tekstyliów, włosy oraz sierść zwierząt. W kurzu może pojawić się również:

  • sadza
  • popiół
  • fragmenty naskórka
  • jaja owadów
  • pleśń

Biologiczny skład tego pyłu sprawia zatem, że nie jest on neutralny nie tylko dla wyglądu biura, ale także dla stanu zdrowia jego pracowników.

 

scieranie-kurzu-z-biurka

 

 

Kurz a zdrowie

Ze względu na zawartość takich składników, jak ludzki naskórek czy włosy, kurz jest doskonałym siedliskiem dla mikroorganizmów zwanych roztoczami. Roztocza to pajęczaki, których istnienie jest niekorzystne dla zdrowia człowieka przede wszystkim dlatego, iż ich odchody zawierają wiele alergenów, które albo wywołują alergię na kurz, albo potęgują te już istniejące. Oznacza to, że zakurzone biuro sprzyja takim nieprzyjemnym dolegliwościom, jak uporczywy kaszel, kichanie, uczucie swędzenia i duszności. W perspektywie długoterminowej kurz jest w stanie doprowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej, a także zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Najnowsze badania dowodzą bowiem, iż mogą znajdować się w nim nawet tak groźne dla zdrowia substancje rakotwórcze, jak cyna czy metale ciężkie, przenoszone z ubrań, zabawek i elementów wyposażenia.

 

Kurz a elektronika

Przestrzeń biurowa gromadzi nie tylko dużą ilość pracowników i interesantów, ale także różnego typu urządzenia elektroniczne. Komputery, faksy, drukarki, rzutniki i wiele innych sprzętów dla prawidłowego funkcjonowania wymaga zapewnienia określonych warunków, w tym również odpowiednich standardów czystości. Gromadzący się w nich kurz wpływa przede wszystkim na pogorszenie chłodzenia, a tym samym na przegrzewanie tych elementów elektroniki, które są odpowiedzialne za właściwe działanie komputera czy drukarki. W skrajnych przypadkach zbyt wysoka temperatura może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia ich podzespołów, co naraża biuro na wysokie koszty wymiany poszczególnych części lub całych urządzeń. W mniej zaawansowanych przypadkach, zakurzona elektronika będzie pracowała znacznie głośniej niż niż zazwyczaj, co jest związane ze zwiększoną prędkością wentylatorów, starających się schłodzić sprzęt do odpowiedniej temperatury.

 

Zakurzone biuro a wydajność pracowników

Nie od dziś wiadomo, że czyste i uporządkowane miejsce pracy stwarza znacznie lepsze warunki do skupienia niż środowisko chaotyczne i zanieczyszczone. Kurz ma ogromny wpływ na komfort psychiczny pracowników nie tylko dlatego, że może obniżać ich nastrój, ale również dlatego, że uniemożliwia im wygodne korzystanie z biurowego wyposażenia. Zakurzone teczki stają się nieczytelne, zabrudzony blat biurka pozostawia ślady na białej służbowej koszuli, a pył na monitorze utrudnia odczytywanie i wprowadzanie danych. Uciążliwa dla pracowników może stać się także konieczność samodzielnego wycierania skanera czy drukarki – wyłącznie po to, aby kopiowane dokumenty nie zostały zanieczyszczone i nadal profesjonalnie się prezentowały. W najgorszym przypadku na wydajność osób zatrudnionych w biurze negatywny wpływ będą miały z pewnością także wszelkie reakcje alergiczne, czyli kaszel i kichanie, które przeszkadzają nie tylko samemu alergikowi, ale także wszystkim w jego otoczeniu.

 

Kurz w biurze a wizerunek firmy

Trudno jest wyobrazić sobie profesjonalne spotkanie z klientem lub partnerem biznesowym w biurze, w którym meble i wyposażenie pokrywa gruba warstwa szarego pyłu. Zaniedbane, nieuporządkowane i zakurzone wnętrza nie prezentują się najlepiej w oczach kontrahentów, a dodatkowo bardzo skutecznie obniżają ich nastrój, co może mieć niebagatelny wpływ na przebieg samych negocjacji. Czyste biuro nie tylko lepiej wygląda, ale także atrakcyjniej pachnie, zatem cała aura zadbanej przestrzeni gwarantuje firmie podtrzymanie profesjonalnego wizerunku w oczach zarówno gości, jak i własnych pracowników.

Regularne sprzątanie i ścieranie kurzy to konieczność w profesjonalnym biurze, które pragnie zadbać o komfort swoich pracowników, dobrą kondycję urządzeń elektronicznych oraz pozytywny obraz firmy. Dzięki odpowiednim technikom oraz detergentom o zanieczyszczeniach można zapomnieć na dłużej – wystarczy zdać się na profesjonalistów, którzy wiedzą na ten temat dosłownie wszystko.

Regularne sprzątanie firm jest nie tylko podstawą zachowania zdrowia pracowników ale także utrzymania odpowiedniego wizerunku i klimatu w firmie.

Komentarze są wyłączone.